Czym jest ślub konkordatowy – kto go może zawrzeć?

Ślub konkordatowy to ślub kościelny z mocą prawnocywilną. Dzięki temu można pominąć przystępowanie do ślubu cywilnego. Jedna ceremonia ślubna to pomniejszenie formalności o połowę, a także mniejsze koszty przedsięwzięcia. 

Komu ksiądz udzieli ślubu konkordatowego w Kościele katolickim?

Ważne, abyśmy wiedzieli, czym jest ślub konkordatowy? Rozumienie tego terminu pomoże nam podjąć trafną decyzję. Być może lepiej będzie dla nas wziąć ślub cywilny i potem kościelny, aniżeli decydować się na łączony ślub konkordatowy.

Jeżeli jesteśmy innej wiary niż katolicka, będziemy mogli wziąć ślub kościelny wyznania katolickiego, ale pod pewnymi warunkami.

Naszym obowiązkiem bowiem będzie przyjęcie sakramentu chrztu oraz bierzmowania. Na tym jednak nie koniec. 

Aby osoba dorosła mogła przyjąć chrzest, musi orientować się, na czym polega wiara katolicka. Zanim natomiast poddamy się sakramentowi bierzmowania, musimy uczęszczać na nauki katechetyczne. 

Będziemy także musieli nauczyć się podstawowych modlitw z katechizmu katolickiego oraz przystąpić do spowiedzi świętej. Po spowiedzi wypełnić pokutę, zadaną przez księdza-spowiednika. Następnie przyjąć komunię świętą podczas mszy świętej.

Praktykowany jest też obowiązek podejścia do egzaminu ze zdobytej wiedzy, którą poznamy na wykładach przygotowujących do sakramentu bierzmowania. Gdy przez to wszystko przejdziemy, będziemy mogli bez przeszkód przystąpić do ślubu kościelnego lub konkordatowego w wierze naszej narzeczonej.

Czy w innej wierze niż katolicka istnieją śluby konkordatowe?

Śluby kościelne z mocą cywilnoprawną są możliwe nie tylko w kościele katolickim. W Polsce honorowane są śluby konkordatowe także w Kościele Prawosławnym, Ewangelickim (Metodystów, Reformowany i Augsburski). 

Reformą konkordatową objęte są także Kościoły Dnia Siódmego, Chrześcijan Baptystów, Zielonkoświątkowy. Ślub konkordatowy możemy także otrzymać w Kościele Polskokatolickim, Starokatolickim Mariawitów oraz w gminach wyznaniowych żydowskich. 

Jak widać, możliwości zawarcia jednego ślubu kościelnego (bez dodatkowego cywilnego), jest dużo. Haczykiem może okazać się jedynie fakt, iż ślub musi być udzielony w wierze i parafii Panny Młodej. Oczywiście rzecz ta dotyczy zawierania ślubu konkordatowego w Polsce.

Można jednak starać się o zmianę miejsca zawarcia małżeństwa. Jeżeli bardzo zależy nam na wzięciu ślubu w małym klimatycznym kościółku w górach, a mieszkamy na Pomorzu, nasze marzenie może się ziścić. Oczywiście za pewną dodatkową kwotą pieniędzy. 

Czy można wziąć ślub konkordatowy w innym kraju?

Istnieje możliwość zawarcia małżeństwa poza granicami Polski. Możemy do tej ceremonii mieć polskiego księdza. Jeżeli nie mamy barier finansowych, możemy sobie na zagraniczny ślub pozwolić. Musimy się liczyć z tym, iż jest on kosztowniejszy niż ten „krajowy”.

Kompletowaniem dokumentów potrzebnych do złożenia w kancelarii kościoła musi się zająć nie tylko potencjalny Pan Młody, ale także jego narzeczona. Tak więc w kościołach swoich parafii musimy postarać się o odpisy aktów chrztu oraz bierzmowania. W Urzędzie Stanu Cywilnego wyciągamy zaświadczenie o braku przeciwwskazań na ślub konkordatowy.

Spowiedź święta przed sakramentem małżeństwa wymagana jest również. Przystąpić do niej muszą narzeczony i narzeczona. Ze spowiedzi mogą być zwolnieni jedynie świadkowie. Aczkolwiek w niektórych parafiach nadal wymagane jest zaświadczenie o odbytej spowiedzi przez świadków.

Jeśli nasz artykuł nie zaspokoił Twojej ciekawości i nadal chcesz dowiedzieć się więcej na temat ślubu konkordatowego przeczytaj ten artykuł od z-milosci.pl lub zajrzyj na tą stronę Wikipedii

Comments are closed.